תאונות דרכים

לדאבוננו, תאונות דרכים הן דבר נפוץ הקורה באופן תדיר בכבישים בשונים ברחבי הארץ. רק בישראל, נפגעים מדי שנה יותר מ-30 אלף איש בתאונות דרכים וביניהם מאות הרוגים. תאונות דרכים מלוות במקרה הקל בנזק למכונית בלבד ובמקרים חמורים יותר בנזקי גוף ונפש.

תאונות דרכים מהסוג האחרון כרוכות פעמים רבות בהליכים משפטיים אשר עלולים להסתיים בהטלת סנקציות שונות כנגד הנהגים, הנעות בין שלילת רישיון זמנית ועד עונש מאסר בפועל במידה ובוצעה עבירה במהלך התאונה. חשוב לזכור כי אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים, לא מומלץ לפעול על דעת עצמכם מבלי להתמצא בלשון החוק על כל סעיפיו ומשמעויותיו.

הצעד הנבון ביותר יהיה להימנע מנקיטת צעדים פזיזים ולפנות בהקדם למשרד עו”ד המתמחה בטיפול במקרי תאונות דרכים ועבירות תעבורה. עורך הדין יבחן את המקרה ויעניק לכם ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי עשוי להיות קריטי להמשך ההליכים, בין אם הנכם בצד הפוגע או הנפגע מהתאונה.

צעד זה יאפשר לכם קבלת תמונה ברורה לגבי נסיבות התאונה והשלכותיה וגיבוש אסטרטגיה משפטית לקראת המשך ההליכים המשפטיים הצפויים להתנהל עקב התאונה.

מהן הפעולות שיש לעשות מיד לאחר שהייתי מעורב בתאונת דרכים?

על אף שמעורבות בתאונת דרכים כרוכה במתח, לחץ וחרדה יש לזכור לבצע מספר פעולות חשובות אשר יהיו קריטיות להמשך תהליך הטיפול בתאונה ועלולות להשפיע שאלת האחריות המשפטית של הנהג הפוגע או הזכות לפיצוי נזיקי עבור הנהג הנפגע.

ראשית, על נהג אשר מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים לפעול כפי שמורה לו תקנה 144 לתקנות התעבורה ולהעמיד את רכבו במקום התאונה או בסמוך לזירת התאונה ככל הניתן. הנהג אינו רשאי להזיז את מכוניתו שלא לשם מתן סיוע לפצוע, עד להגעת שוטר למקום.

שנית, יש לרשום מספר פרטים:

  • מספר לוחית הרישוי של הרכבים המעורבים בתאונה (מומלץ לצלם במידה והדבר מתאפשר).
  • פרטי הנהגים המעורבים בתאונה וביניהם שם, מספר ת.ז, רשיון נהיגה וטלפון.
  • פרטי האדם שהרכב רשום על שמו.
  • פוליסת ביטוח (מקיף וחובה).

כמו כן, חשוב מאוד להבחין האם היו עדים לאירוע ובמידה וכן יש לאסוף גם את הפרטים שלהם. העדים עשויים להועיל במקרה ומי מהמעורבים בתאונה ינסה להכחיש את קיומה או לשנות את נסיבות התאונה כפי שהתרחשו בפועל, על מנת לחמוק מאשמה הכרוכה בסנקציות משפטיות.

יש לשמור ולתעד את כל המסמכים הנלווים לתאונה כגון: תמונות, מסמכים רפואיים, דו"ח שמאי רכב, הוצאות נוספות שנגרמו עקב בתאונה ועוד.

במידה ונגרם לכם נזק גוף כתוצאה מהתאונה, כמובן שיש להתפנות באופן מידי לטיפול רפואי. במידה והוזמנה ניידת אמבולנס לזירת האירוע לא מומלץ לסרב להתפנות על ידה מאחר וסירוב עלול להוות ראייה כנגד הנפגע לכך שלא נגרם לו נזק ממשי ו"היעדר מכאובים". תיעוד מסוג זה עלול להיות לנפגע לרועץ במידה ויבחר להגיש תביעת נזיקין בהמשך.

הייתי מעורב בתאונת דרכים שגרמה לפצועים או הרוגים, מה צפוי לי כעת?

תאונות מהסוג שצוין לעיל מועברות לחקירת המשטרה, שם נבחנות נסיבות גרימת התאונה ואשמת הנהגים המעורבים. בשלב הראשוני, על הנהג להתייצב לחקירת החוקר או בוחן התנועה. לאחר סיום החקירה יתכן ויועבר הנהג לקצין תנועה, על מנת לבחון את האפשרות לפסילת רישיון מנהלית למשך 60 ימים.

בסיום החקירה על קצין התנועה בשילוב הפרקליטות להחליט בדבר העמדה לדין. אם נקבע כי הנהג אשם בהתרחשות התאונה עקב ביצוע עבירה או נהיגה מסוכנת יוגש נגדו כתב אישום. משכך, במידה והיית מעורב בתאונת דרכים מסוג זה, שייתכן ונגרמה באשמתך, יש לפנות בהקדם לפנות לעורך דין המתמחה בענייני תעבורה בכדי למנוע מצב של הגשת כתב אישום.

הצגה נכונה של הראיות ונסיבות ביצוע התאונה על ידי עורך דין המתמחה בעבירות תעבורה יכולה לגרום לסיום ההליכים עוד בטרם הבאת העניין לבית המשפט.

מהי פסילה מנהלית לאחר תאונת דרכים?

לאחר תאונת דרכים קצין המשטרה שאחראי על חקירת התאונה הוא בעל סמכות לפסול את רישיונו של הנהג הפוגע למשך שישים ימים עוד בטרם הסתיימו ההליכים המשפטיים בעניינו. החלטת הקצין מתקבלת לאור התרשמותו מנסיבות ביצוע התאונה ומסוכנות הנהג, כאשר לפני קבלת ההחלטה עליו לערוך לנהג שימוע בו יוכל להשמיע את טענותיו.

כשמדובר בתאונת דרכים שהסתיימה במוות, הטלת הפסילה המנהלית אינה נתונה לשיקול דעתו של הקצין והוא מחויב על פי חוק לפסול את רישיונו של הנהג הפוגע לתשעים ימים.

הכנת הנהג לשימוע לאחר היוועצות עם עורך דין יכולה לעזור באופן משמעותי להימנע מקבלת פסילה מנהלית. הנתונים מראים כי ללא הכנה מספקת או ייצוג ע”י עורך דין בשימוע, לרוב הנהגים השימועים מסתיימים במהירות והרישיון נשאר במשטרה.

גם אם החליט קצין המשטרה על פסילה מנהלית, ניתן להגיש באמצעות עורך דין ערעור לבית המשפט לתעבורה על מנת שייבחן את המקרה מחדש וזאת לאחר ששקל את קיומם של הראיות לכאורה ואת העבר התעבורתי של הנהג.

הוגש נגדי כתב אישום לאחר תאונת דרכים, מה העונשים הצפויים בחוק?

כתבי האישום נוהגים לסווג פגיעות הנגרמות כתוצאה מתאונה ב-3 דרכים עיקריות:

חבלה קלה – פגיעה שלא גרמה לנזק ממשי לאדם אחר. במקרים אלה לבית המשפט יד חופשית בקביעת הענישה. במקרים בהם נגרמה חבלה קלה אשר נגרמה כתוצאה מביצוע עבירה המופיעה בתוספת השנייה לפקודת התעבורה, כגון: אי ציות לתמרור עצור או מתן זכות קדימה, נהיגה בקלות ראש, נהיגה ברשלנות וכו', העונש המינימלי הקבוע בחוק הינו פסילת רישיון של שלושה חודשים.

חבלה של ממש – אין בחוק הגדרה של ממש להבדל בין חבלה קלה לחבלה של ממש, אך הפסיקה בישראל קבעה כי לרוב חבלה של ממש תיחשב בהם נגרם לנפגע שבר או קרע.  במקרים אלו החוק מחייב שלילה של שלושה חודשים כעונש המינימלי, ללא תלות בעבירה בה הורשע הנהג.

פציעה קשה - כאשר נגרמה פציעה קשה של אחד מהמעורבים בתאונה, המשטרה בדרך כלל תדרוש בקשת פסילה עד תום ההליכים. אם בתום ההליכים הורשע הנהג הפוגע בגרימת התאונה, חובת הפסילה היא לשנה לפחות ועד פסילה למספר שנים, כאשר במקרים חמורים אף נגזרים עונשי מאסר בפועל.

גרם מוות ברשלנות – פגיעה אשר גרמה לקיפוח חיי אדם מביאה פעמים רבות להגשת כתב אישום בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. במקרים אלו העונש ייקבע לפי מידת הרשלנות שנקבעה לנהג הפוגע כאשר ישנה דרגת רשלנות בדרגה נמוכה, בינונית וגבוהה.

בכל המקרים ניצבת בפני הנהג סכנה ממשית של מאסר בפועל בנוסף לפסילה לשנים רבות היכולות להגיע עד כדי פסילה לצמיתות. במידה ונקבע שהרשלנות הייתה בדרגה נמוכה ניתן להמיר את המאסר בעבודות שירות בצירוף סנקציות נוספות.

הייתי מעורב בתאונת דרכים שלא באשמתי, האם חלה עלי חובת דיווח?

חובת דיווח בתאונת דרכים אשר הובילה לנפגעים בגוף או לנזק לרכוש חלה בין אם נגרמה באשמתכם ובין אם לאו. במידה ושוטר לא הגיע אל זירת התאונה, חובה על הנהגים המעורבים בתאונה לדווח עליה למשטרה בהקדם האפשרי ולא יאוחר מ24 שעות לאחר קרות התאונה.

יש לציין שרשויות האכיפה ובית המשפט רואות בעין יפה נהגים אשר השלימו את חובת הדיווח ומביאה זאת בחשבון בעת החלטה על הגשת כתב אישום או פסק דין כנגד הנאשם.

הנבחרת המשפטית - מי אנחנו?

הנבחרת המשפטית מתמחה בטיפול בעבירות תעבורה על כל סוגיהן ברחבי הארץ ולה ניסיון רב בייצוג נהגים מול הערכאות המשפטיות, משרד הרישוי, חברות הביטוח והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. הנבחרת קצרה הצלחות רבות בתיקים אותם ניהלה והביאה לזיכוי מלא לנאשמים בעבירות תעבורה, ביטול והפחתה של נקודות תעבורה ועוד.

*המידע מוגש באמצעות הנבחרת המשפטית.

תאונות דרכים
     

תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה
עורך דין תעבורה - אייל שמולביץ
קיבלתם דו״ח הטומן בחובו נקודות?

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון
יש להזין פרטים
סעיפי עבירה לפי נושא: