כמה נקודות זה שלילה?

שיטת הניקוד בישראל נאכפת ומופעלת ע"י משרד הרישוי באופן תקיף וביד קשה. לצבירת נקודות יש השלכות על הנהגים, אשר כחלק מהן, עלולים הנהגים להגיע למצב של פסילת רשיון הנהיגה שברשותם. באמצעות שיטת הניקוד, משרד הרישוי יכול לאתר נהגים אשר מוגדרים "בעייתיים" ולחייבם באמצעי תיקון שנקבעו בחוק.

מטרתה של שיטה זו הינה להרתיע נהגים מלבצע עבירות תעבורה וע"י כך, לשמור על הביטחון האישי שלהם ושל שאר הנהגים, בזמן שנוהגים הם בכביש. בנוסף לכך, מטרתה של השיטה היא גם להעניק לנהגים אמצעים שונים שבעזרתם ינהגו הם בזהירות.

 

צבירת הניקוד ואמצעי התיקון

אם שאלתם את עצמכם, עבור כמה נקודות עשוי נהג להיענש בשלילת הרישיון שברשותו, עקבו אחר הפירוט הבא:

  1. באם צבר נהג עד 10 נקודות תוך שנתיים, אזי הנקודות יימחקו.
  2. אם צבר בין 12 ל 22 נקודות, יידרש הנהג לעבור קורס בסיסי של נהיגה מונעת.
  3. אם צבר בין 24 ל 34 נקודות, יידרש הנהג לעבור קורס מתקדם של נהיגה מונעת.

 

פסילה למשך שלושה חודשים

במידה וצבר נהג 36 נקודות בגין דוחות שונות שקיבל במהלך נסיעותיו, מעבר לשני הקורסים שיידרש לעבור, יידרש הוא להפקיד את רשיון הנהיגה שלו למשך שלושה חודשים, בכדי לקבל רישיון נהיגה חדש.

 

פסילה למשך תשעה חודשים

באם צבר נהג 36 נקודות, תוך שש שנים מאז הפעם האחרונה שביצע עבירת תנועה, יידרש הוא הן לעבור את שני הקורסים של נהיגה מונעת ובנוסף גם להפקיד את רישיונו למשך תשעה חודשים. בנוסף, יידרש הוא לבצע מחדש טסט וכן תיאוריה ולעבור בחינות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. את הפעולות האלה עליו לבצע בכדי להיות זכאי לקבלת רישיון נהיגה חדש.

 

פסילה שלא כדין

לעיתים, עשוי להתרחש מצב בו רישיון הנהיגה של נהג מסוים ייפסל ע"י משרד הרישוי, שלא כדין, בגין נקודות שצבר הוא מלפני הרבה שנים.

קיימים כמה מצבים בהם פסילת רישיון הנהיגה איננה כדין וביניהם:

  1. כאשר הנקודות הצטברו במשך יותר מארבע שנים ובמהלכן, משרד הרישוי לא שלח לנהג דרישה לבצע אמצעי תיקון והתליית רישיון נהיגה (כפי שדורש החוק).
  2. כאשר הנקודות הצטברו במשך יותר משש שנים ולא נדלכו במהלכן דרישות ע"י משרד הרישוי לביצוע אמצעי תיקון והתליית רישיון נהיגה.

 

החקיקה לגבי נהגים חדשים

בחקיקה ישנה החמרה גדולה בנוגע לנהגים חדשים ולפיכך, בגין כמעט כל עבירה שמבוצעת, משרד הרישוי דורש מנהג חדש להוציא רישיון נהיגה חדש. בנוסף, משטרת ישרל מקפידה להחמיר את הסנקציות כלפי נהגים חדשים ולא מוותרת להם כשהם מבצעים עבירות תנועה.

 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה הינה הדרגתית. באופן זה, נהג שיצבור עד 20 נקודות תעבורה, הנקודות שלחובתו לא יימחקו במשך שנתיים, נהג שיצבור מעל 22 נקודות תעבורה, הנקודות שלחובתו לא יימחקו במשך ארבע שנים.

כדי למחוק את הנקודות שהצטברו לחובתו, הנהג יידרש לעבור אמצעי תיקון שיינתן לו ע"י משרד הרישוי, בהתאם לכמות נקודות התעבורה שהוא צבר.

 

הצטברות של נקודות בגין עבירות תנועה

לרוב, נהגים חוששים להגיע למצב בו רישיון הנהיגה שלהם ישלל, באם יגיעו לספר רב של נקודות לחובתם. לפיכך, ההמלצה עבור כל נהג אשר מעוניין לעקוב אחר מספר נקודות התעבורה שהצטברו לחובתו, שיקפיד לעקוב אחריהן ולהיות מעודכן לגבי כמותן. יש לציין, כי קיימות עב

ירות תנועה מסוימות, אשר בשל חומרתן הגבוהה, רשיונו של הנהג שביצע אותן עשוי להיפסל באופן אוטומטי, ללא קשר למספר הנקודות שהצטברו לחובתו. בד"כ מדובר בעבירות של נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 

כמות הנקודות שמובילות לשלילה

כיום, כמעט עבור כל עבירה שמבוצעת ע"י נהג, ניתנת כמות מסוימת של נקודות (מעבר לקנס הכספי). בהרבה מצבים, נהגים אשר מקבלים דוחות תנועה משלמים אותם ומודים בביצוע עבירת התנועה המיוחסת להם, מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין בתחום או עם גורם מוסמך אחר שיכול להדריך אותם כיצד לנהוג עם דוח התנועה שקיבלו.

הסיבות לכך נעוצות בזה שנהגים רבים לא מודעים לעובדה שהנקודות שהם מקבלים לצד דוח התנועה עשויות לסכן את הרישיון שלהם, או בזה שהם פשוט מעוניינים להיפטר מהבעיה (שנוצרה מבחינתם בשל קבלת הדוח) ולכן ממהרים לשלם את דוח התנועה שקיבלו.

יש לציין, כי לאחר שנהג שילם את הקנס או לאחר שפקעו 90 ימים מהמועד בו הוא קיבל את הדוח, הנזק עבורו עשוי להיות כמעט בלתיט הפיך והנקודות שלצד הדוח שקיבל יירשמו לחובתו. מצב זה עשוי להוהיל את הנהג להתמודד עם אמצעי תיקון ו/או עם פסילת רישונו ע"י משרד הרישוי.

במצבים מסוימים, עשויים להירשם דוחות תנועה לנהג מסוים, בניגוד לחוק וזאת עקב טעות של השוטר שנתן את הדוח ו/או חוסר ידע שלו לגבי תקנות החוק. מסיבה זו, על הנהג להתייעץ עם גורם מומחה בתחום או עם עורך דין ולבדוק היטב את הדוח שנרשם כנגדו ואת נסיבותיו ולוודא את תקינותו.

ככלל, הצטברות של 36 נקודות ומעלה לרוב מביאה לשלילה אוטומטית של רישיון הנהיגה, למשך שלושה חודשים. באם נהג מסוים מבר 72 נקודות תוך שש שנים, רישיון הנהיגה שלו ייפסל באופן אוטומטי למשך תשעה חודשים.

 

הליך משפטי כנגד שלילת הרישיון

אחת השיטות שבהן משתמשים נהגים כדי לצמצם את נקודות החובה שהצטברו כנגדם הינה ניהול הליך של תביעה, שמטרתה למנוע מהם להגיע למצב של שלילת רישיון הנהיגה.

 

חשיבות הסיוע של עורך דין בתחום התעבורה

ככלל, שיטת הניקוד הינה מורכבת ודורשת הבנה טובה של הכללים שנקבעו בתקנות התעבורה. מסיבה זו, רק עורך דין מומחה אשר עוסק בתחום התעבורה יכול לאתר כשלים מסויימים בדוח שניתן ובמצבים מסוימים, הוא עשוי אף לביטולו של הדוח או לקיצור משמעותי של תקופת שלילת רישיון הנהיגה, באם היא תינתן.

כמה נקודות זה שלילה?
     

תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה
עורך דין תעבורה - אייל שמולביץ
קיבלתם דו״ח הטומן בחובו נקודות?

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון
יש להזין פרטים
סעיפי עבירה לפי נושא: