אלכוהול ונהיגה

השילוב בין אלכוהול ונהיגה הוא שילוב שמביא ברוב המקרים לתוצאות הרסניות. יש קשר ישיר בין נהיגה מסוכנת לצריכה של אלכוהול, ולכן השילוב הזה גם אסור בחוק. שתיה מרובה, וכמות גדולה של אלכוהול בדם מקהה את החושים, מורידה את היכולת הקוגניטיבית, מאטה את מהירות התגובה, ולמעשה הופכת את מי שיושב מאחורי ההגה לרוצח פוטנציאלי.

במדינת ישראל, כמו בכל מדינת חוק בעולם, יש מערכת של חוקים ואכיפה נגד השילוב של אלכוהול ונהיגה, אותם כדאי להכיר.

 

השילוב ההרסני של אלכוהול ונהיגה

החוק הישראלי בנושא של נהיגה בשכרות מחלק את העבירה לשלושה חלקים שונים. המצב הראשון והשכיח ביותר, הוא מצב בו הנהג שתה מעל לכמות האלכוהול המותרת בחוק. למעשה, החוק מתיר שתייה של כמות קטנה של אלכוהול, אך זה משהו שקשה מאוד למדוד. למעשה, אנשים אמורים לשתות פחות או יותר כוס משקה אחד, ובנוסף, זה לא רלוונטי לנהגים חדשים, שלא יכולים לשתות כלל לפני שהם עולים מאחורי ההגה.

לכן, צריכים להיות אחראים, ולא להגזים או להגיע לקצה מבחינת שתייה, כדי לא לנהוג שיכורים ו/או להיתפס על ידי שוטר ולקבל שלילה, בגלל שתייה של מעט מעל המותר.

 

נהיגה בשכרות - להבין את המספרים

בפן הטכני והרשמי, חשוב להבין את המספרים. ריכוז האלכוהול בגופו של נהג לא יכול להיות יותר מכמות של 240 מיקרוגרם בליטר נשוף או יותר, או 50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם או יותר. הסיבה לחלוקה היא שתי האופציות של הבדיקות. בדיקות הינשוף הן נפוצות וקלות יותר, ולכן מסתכלים יותר על המיקרוגרם מאשר על המיליגרם.

בתוך כך, שתי הכמויות הן בסופו של דבר די זהות מבחינת הכמות בתוך הגוף וההשפעה על הנהג. המצב השני של נהיגה בשכרות הוא זה של שתייה בזמן נהיגה. כלומר, על פי חוק, אין לשתות משקה אלכוהולי תוך כדי נהיגה, גם אם כמות האלכוהול בדם היא נמוכה. המשמעות היא שהימצאו של בקבוק בירה בהישג ידו של נהג, יוביל למצב של נהיגה בשכרות.

 

אלכוהול ונהיגה - השוני בין נהגים צעירים ונהגים ותיקים או מקצועיים

המצב השלישי של נהיגה בשכרות על פי חוק, הוא כזה המבדיל בין נהג "רגיל" לבין נהגים מקצועיים ונהגים צעירים. החוק מחמיר עם נהגים צעירים וחסרי ניסיון, וכן עם נהגים מקצועיים עם אחריות יתרה, וקובע כי 10 מיליגרם אלכוהול ב - 100 מיליליטר דם או יותר, או 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או יותר, מהווים גם הם חריגה מבחינתם, על פי החוק.

אפשר להסביר את זה בכך שלנהגים הצעירים אין את פקטור הניסיון בכביש, וגם ידוע שלצעירים, האלמנט של שיקול הדעת הנכון ברגע האמת הוא לוקה. נהגים מקצועיים צריכים לנהוג עם אחריות כלפי רכוש וכלפי המעסיקים שלהם, ולרוב גם נוהגים על כלים כבדים במיוחד, שיכולים לגרום הרבה מאוד נזק.

 

אלכוהול ונהיגה - מדרג הענישה

כל נהג שעולה על הכביש כאשר בדמו יש כמות גבוהה של אלכוהול למעשה מסכן את כל הסביבה שלו. אם הוא עושה זאת ביודעין, הרי שהעבירה עוד גדולה יותר. כמובן שיש סיטואציות שונות, ובית המשפט צריך להבדיל בין אדם שבקושי מסוגל ללכת בהינתן כמות האלכוהול המצויה בדמו, ונוהג במהירות מופרזת עד שהוא פוגע במישהו, לבין אדם ששתה כוס אחת יותר מדי, ונהג מבלי שגרם נזק. אלו שני קצוות הקשת, ולכן גם מדרג הענישה הוא שונה.

 

אלכוהול ונהיגה - שילוב בעייתי שמחייב סיוע משפטי

הענישה במצבים של נהיגה בשכרות יכולים להתחיל מקנסות גבוהים ומספר רב של נקודות, דרך שלילה מנהלית ואפילו שלילה רשמית, ועד מאסר על תנאי ומאסר בפועל, במקרים בו יש פגיעה באנשים או ברכוש. המדרג הוא משתנה בהתאם לסיטואציה ולכן, כל מי שנקלע למצב של נהיגה בשכרות צריך לפנות לשירותיו של עו"ד תעבורה מקצועי.

עו"ד תעבורה ידע לנווט את הסיטואציה לטובתו של הלקוח שלו, והעדיפות היא שייכנס לפעילות בשלב כמה שיותר מוקדם, עוד ברגע המעצר, אם זה אפשרי.

 

נאשמתם בנהיגה בהשפעת אלכוהול? זה הזמן לפנות לעורך דין תעבורה מנוסה

הכלים שעומדים בפניו של עו"ד תעבורה בנושא של נהיגה בשכרות הם רבים, ומתחילים עוד ברגע המעצר של הנהג על ידי השוטרים. השוטרים לא תמיד עומדים בפרוטוקולים הרלוונטיים, ולעיתים מבצעים טעויות קטנות, כמו בדיקה לא חוקית ברכב, או בקשת בדיקת דם בלי חשד סביר, במה שיכול לעמוד נגדם בבית המשפט.

בנוסף, מכשירי הינשוף הם לא מדויקים במאת האחוזים, ויש הרבה כשלים גם בנושא המעצר והראיות. לכן, חשוב להתייעץ עם עו"ד תעבורה בשלב מוקדם מאוד.

 

איך עו"ד תעבורה יכול לסייע לכם?

העבודה עם עו"ד תעבורה חייבת להיעשות בצורה מסונכרנת. חייבים לספק לעורך הדין את כל המידע והראיות, כדי שיכין תוכנית פעולה. גם אם לא יצליח לבטל לחלוטין את האישומים כנגד הלקוח שלו, חשוב לזכור את מדרג הענישה. כלומר, עורך דין טוב יכול להוריד את העונש בצורה משמעותית, ממאסר על תנאי, לנקודות, או משלילה, לקנס כספי.

ככל שעורך הדין יהיה מקצועי יותר, ועם התמחות רלוונטית וספציפית לעבירות אלכוהול ונהיגה כך עולה הסיכוי שיצליח בזמן המשפט.

 

לסיכום

אלכוהול ונהיגה הם שני דברים שלא צריכים להיפגש לעולם. אנשים צריכים להיות מספיק אחראים כדי לא לסכן את עצמם ואת הסביבה שלהם, ואם אינכם בטוחים לגבי הכמויות המותרות, פשוט ותרו על השתייה, או שתדאגו לטרמפ בחזרה הביתה. המפתח בידיים שלכם, וכאשר אתם לא מרגישים במיטבכם, פשוט תזמינו מונית או תבקשו עזרה מחברים.

עדיף לשלם קצת יותר, מאשר לשלם הרבה אחר כך, ובמיוחד אם מדובר על תשלום גבוה, בדמות תאונה או הריסה של רכב.

אלכוהול ונהיגה
     

תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה
עורך דין תעבורה - אייל שמולביץ
קיבלתם דו״ח הטומן בחובו נקודות?

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון
יש להזין פרטים
סעיפי עבירה לפי נושא: